Interiér kostola a kaplnky

  • Interiér kostola, Hniezdne

 

Kostol sv. Bartolomeja je klasicistická jednoloďová stavba, architektonicky kultivovaná a v kontexte obce monumentálna.
Náš návrh, ktorý uspel vo vyzvanej architektonickej súťaži, je pokusom zjednotiť a vyčistiť priestor svätyne. Chceme potvrdiť hlavnú pôdorysnú os kostola a orientovať pozornosť veriaceho na obetný stôl a na hlavný oltár so svätostánkom.
Podlahu svätyne nechávame o 15 cm vyvýšenú od podlahy v kostole a chceme ju materiálovo aj farebne odlíšiť. Oproti pôvodnej ploche vystupuje viac smerom do kostola – k veriacim. Symbolom toho je ambona, ktorá je osadená na hranu vyvýšenej plochy. Symetricky k ambone je osadený stojan na paškál, pri ktorom zároveň navrhujeme umiestniť pôvodnú krstiteľnicu. Sedenia miništrantov navrhujeme pozdĺž bočných stien svätyne. Hlavný oltár je osadený na vyvýšenej ploche, kde bude aj sedes kňaza.
Samotný dizajn prvkov interiéru sa snažíme čo najviac zjednodušiť a ísť až na elementárne geometrické formy. Chceme pripraviť priestor pre liturgiu tak, aby navádzal veriacich sústrediť sa na podstatné. Podlahu svätyne a obetný stôl navrhujeme z miestneho spišského prírodného kameňa – svetlého travertínu. Na podlahe vo forme kamennej dlažby s otryskaným povrchom. Obetný stôl má pôsobiť ako blok z jedného kusa kameňa – tu navrhujeme leštený povrch.
Ostatné zariadenie (ambony, sedesy, stojan na paškál, sedenie veriacich) navrhujeme z masívneho dreva moreného na tmavo ako kontrast k belostnej ploche kamennej dlažby.

Spoluautori: Stanislav Šutvaj a Pavol Mičáň
Projekt: júl 2016

 

  • Kaplnka sestier Satmárok, Ružomberok 

 

Kaplnka pre štyri rehoľné sestry je vlastne izbou rodinného domu. Aby sme potlačili  jej izbový charakter na bočné steny kotvíme drevený rošt, na ktorý sa budú kotviť platne z mliečneho polykarbonátu. Ten rozptýli svetlo z okna. Raster dreveného roštu a translucentných platní vnesie do priestoru poriadok a koncentráciu. Na čelnej stene bude vertikálna svetelná štrbina na celú výšku miestnosti – večné svetlo. Počas modlitieb a liturgického slávenia umelé svetlo dokreslí k vertikále horizontálu a vznikne kríž.

Spoluautor: Dávid Goč
Projekt: august 2016